Wielki Koncert Kresowy 2013

Kresy w sercu Wrocławia

Koncert 2013

W dniach od 17 do 19 maja 2013 r. w rynku wrocławskim odbył się wielki galowy koncert, podczas, którego podsumowano IV edycję telewizyjnej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Trzydniowe święto Kresów zaskoczyło nawet samych Wrocławian, którzy dotychczas nie przeżyli takiego najazdu najlepszych polskich zespołów, ale także artystów ze Wschodu.

Zanim zabrzmiały w Rynku patriotyczne i kresowe pieśni w Dworze Polskim zebrali się dolnośląscy samorządowcy, którym marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec i wicewojewoda dolnośląska - Ewa Mańkowska - podziękowali za wsparcie akcji ratowania polskich nekropolii w swoich gminach. Tam gdzie wójtowie i burmistrzowie współpracują ze swoimi szkołami bez trudu można zebrać i górę symbolicznych złotówek i przygotować grupę wolontariuszy, którzy wyjadą do pracy przy porządkowaniu zaniedbanych polskich cmentarzy. Największą górę złotówek - bo z 92 tysięcy 8 zebrał Zespół Szkół Publicznych w Borowie, drugie miejsce zajęło gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej z kwotą 7 tysięcy 143 zł. Rekordzistom nagrody wręczyła dolnośląska kurator oświaty - Beata Pawłowicz.

Wielkim przeżyciem dla uczestników tego spotkania była patriotyczna parada 200 pocztów sztandarowych, którzy zjechali z najdalszych zakątków Dolnego Śląska, aby zaświadczyć, że ich szkoły włączyły się do tego pospolitego ruszenia na rzecz obrony niszczejącego na Kresach dziedzictwa narodowego. Poczty powitał uroczyście prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, w towarzystwie Kardynała Henryka Gulbinowicza, honorowego patrona akcji. Serdecznie powitani zostali we Wrocławiu harcerze z Wilna, wraz z harcmistrzem księdzem Dariuszem Stańczykiem. O włączeniu się do tegorocznej akcji porządkowania kresowych cmentarzy zameldowali motocykliści z Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego.

O bohaterskich i tragicznych chwilach w naszej narodowej historii śpiewali soliści z Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie. Zespół ten od początku gra razem z nami, a ich patriotyczne pieśni wpisują się znakomicie w atmosferę, która towarzyszy tym koncertom. Dla zgromadzonej we wrocławskim rynku publiczności zagrali i zaśpiewali i zatańczyli młodzi patrioci z zespołu PODOLSKI KWIAT z Koziatyna, entuzjastycznie przyjmowani w stolicy Dolnego Śląska już po raz trzeci. Po raz pierwszy przyjechali do Wrocławia młodzi górale czadeccy z Nowego Solońca na Bukowinie rumuńskiej. Na spotkanie z nimi pospieszyli ich krewni, którzy po wojnie wyjechali z Bukowiny i osiedlili się w okolicach Sobótki i Dzierżoniowa. Dla wielu z nich była to pierwsza okazja, aby poznać swoją najbliższą rodzinę, którą rozdzieliła granica. Po raz pierwszy w stolicy Dolnego Śląska wystąpił zespół z Syberii - CZERWONE JAGODY. Przebyli 7 tysięcy kilometrów, aby zaśpiewać wrocławianom Marsz Sybiraków i zaświadczyć, że na Syberii żyje jeszcze wielu naszych rodaków. Przebojem sobotniego koncertu był występ Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Okazało się, że w mieście spotkań - spotkanie z zespołem prezentującym narodowy folklor jest szczególnie oczekiwane. Pan dr Adolf Juzwenko - dziękując solistom z Mazowsza podkreślił, że we Wrocławiu są ludzie, którzy nie tylko polskie mogiły chcą ocalać od zapomnienia, ale od zapomnienia ocalają narodowe pieśni i tańce.

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie; fot. Krzysztof Woźnicki Studio Cri-Cri)

Zobacz też: