Strona główna

Witam na naszej stronie!

Witam na stronie Studia Wschód - programu telewizyjnego emitowanego w TVP Wrocław. Właśnie w Studiu Wschód zrodziła się nasza główna akcja: "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Realizujemy ją w ścisłej współpracy z Dolnośląskim Kuratoriom Oświaty.


Na tej stronie znajdą Państwo informacje związane z organizacją i przebiegiem Akcji. W tym programie organizowane są zbiórki darów dla Polaków na Kresach, zbiórka zniczy na kresowe groby, podejmowane są inicjatywy związane z remontem ważnych dla polskiej kultury obiektów. Ale nasz główny cel, to przybliżanie dolnośląskim Kresowiakom ich stron rodzinnych. Filmy z kresowych wsi i miasteczek, które przyszło porzucić udając się w exodus na Zachód też znajdziecie na tej stronie. Zapraszam!
Grażyna Orłowska-Sondej


WIELKI KONCERT KRESOWY WROCŁAW 2016


Już po raz siódmy Wrocław stał się miejscem spotkań uczestników akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Do stolicy Dolnego Śląska 20 maja bieżącego roku przybyli uczniowie, nauczyciele i Kresowianie z najdalszych zakątków regionu. Przywieźli sztandary swoich szkół i organizacji, aby zaświadczyć o umiłowaniu polskiej historii i tradycji. Parada pocztów - to najbardziej wzruszający moment Wielkiego Koncertu Kresowego, który jest prezentem dla wszystkich młodych ludzi, uczestniczących w zbiórce symbolicznych złotówek na ratowanie kresowych mogił. Na spotkanie z artystami z Ukrainy i Białorusi do wrocławskiego Rynku przyjeżdżają Kresowianie z całego regionu. Na Dolnym Śląsku co drugi mieszkaniec ma wschodni rodowód. Wśród nich są wybitne osobowości - tak jak Kardynał Henryk Gulbinowicz rodem z Wileńszczyzny. To z inicjatywy Kardynała narodził się ten wielki ruch społeczny wśród najmłodszych Dolnoślązaków. Już na początku wakacji uczniowie kilkudziesięciu szkół ruszą na Ukrainę, aby porządkować zapomniane polskie cmentarze na których spoczywają nasi Rodacy, bohaterowie narodowi, ludzie, którzy przez kilka wieków byli cząstką naszej ojczyzny. Na ponad 100 nekropoliach pracować będzie 1000 wolontariuszy. W tym roku honorowy patronat nad akcją objął Andrzej Duda - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)VII edycja Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA
Przygotowania młodzieży do wyjazdu na Ukrainę 2-12 lipca 2016 r.


W Ośrodku Telewizji Polskiej we Wrocławiu odbyło się spotkanie opiekunów grup wyjeżdżających 2 lipca na Ukrainę w ramach Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. W tym roku do naszego projektu włączyły się kolejne szkoły: I Liceum Ogólnokształcące ze Świdnicy, I Liceum Ogólnokształcące oraz Społeczne Gimnazjum Ad Astra w Miliczu, Gimnazjum we Wróblińcu gm. Milicz, Szkoła Podstawowa w Witoszycach gm. Góra, Gimnazjum nr 1 w Oławie, Zespół Szkół Rolniczych w Bożkowie, Szkoła Podstawowa nr 2 we Wschowie, Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku, Zespół Szkół w Ludowie Polskim gm. Strzelin, Zespół Szkół w Mirsku, Gimnazjum nr 24 we Wrocławiu, Gimnazjum w Siedlcu gm. Długołęka, harcerze z Legnicy, Strzelcy z Sycowa. W tym roku na Kresy wybiera się ok. 1000 wolontariuszy, którzy będą porządkować ponad 100 zaniedbanych polskich nekropolii.


Uwaga!!! Wpłaty związane z akcją
"Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia"
prosimy kierować na konto Fundacji STUDIA WSCHÓD:
40 1540 1030 2103 7457 2565 0001
KRS: 0000570948