Strona główna

Witam na naszej stronie!

Witam na stronie Studia Wschód - programu telewizyjnego emitowanego w TVP Wrocław. Właśnie w Studiu Wschód zrodziła się nasza główna akcja: "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Realizujemy ją w ścisłej współpracy z Dolnośląskim Kuratoriom Oświaty.


Na tej stronie znajdą Państwo informacje związane z organizacją i przebiegiem Akcji. W tym programie organizowane są zbiórki darów dla Polaków na Kresach, zbiórka zniczy na kresowe groby, podejmowane są inicjatywy związane z remontem ważnych dla polskiej kultury obiektów. Ale nasz główny cel, to przybliżanie dolnośląskim Kresowiakom ich stron rodzinnych. Filmy z kresowych wsi i miasteczek, które przyszło porzucić udając się w exodus na Zachód też znajdziecie na tej stronie. Zapraszam!
Grażyna Orłowska-Sondej


Koncert w Nowej Rudzie

W wielu szkołach Dolnego Śląska związanych z Akcją MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA, odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni katyńskiej. Zespół Szkół nr 1 w Drogosławie między innymi z tej okazji zorganizował w Nowej Rudzie koncert "Pamięć i prawda", podczas którego uczniowie zaprezentowali pieśni i wiersze upamiętniające tragiczne losy narodu polskiego.

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)Bykownia na Katyńskim Szlaku

Kilkanaście kilometrów od centrum Kijowa znajduje się Bykownia - największy na Ukrainie cmentarz, na którym spoczywają ofiary stalinowskiego terroru. W końcu lat 30. ubiegłego wieku wydzielono w podmiejskim lesie zamaskowany teren, który stał się potajemnym miejscem pochówku mordowanych w bestialski sposób obywateli Ukrainy. Okazało się, że spoczywają tu również Polacy z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej zakatowani w kwietniu 1940 roku przez NKWD. Ponad tysiąc polskich oficerów, kilkuset policjantów i urzędników państwowych z kresowych wsi i miasteczek bezimiennie zostało pochowanych w dołach śmierci. Ich rodziny przez wiele powojennych lat poszukiwały swoich bliskich. Ale zbrodnie te były w Związku Radzieckim skrzętnie ukrywane. Dopiero we wrześniu 2012 roku Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni został oficjalnie otwarty i poświęcony. Nekropolia ta stała się miejscem uroczystego spotkania Polaków i Ukraińców z okazji przypadającej w tym roku 75 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Grażyna Orłowska-Sondej

STUDIO WSCHÓD - emisja: poniedziałek 18:25 TV Polonia, wtorek 18:00 TVP Wrocław, środa 19:00 TVP Wrocław (powtórka)

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)Akcja MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA 2015 rozpoczęta

Podczas koncertu w Sycowie, który odbył się 7 lutego 2015 r., tradycyjnie została ogłoszona kolejna, VI edycja Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.Apel Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice

Już szósty rok organizujemy wspólnie z TVP Wrocław akcję ratowania polskich cmentarzy niszczejących za wschodnią granicą - MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Dla uczniów dolnośląskich szkół jest to wielka lekcja patriotyzmu, okazja do poznania historii swoich rodzin, ale również historii naszego narodu. W ubiegłym roku, mimo trudnej sytuacji politycznej na Ukrainie 500 wolontariuszy pracowało podczas wakacji przy porządkowaniu kresowych nekropolii, ponad 150 tysięcy młodych ludzi przekazało na ten cel jedną symboliczną złotówkę. Serdeczne wszystkim Państwu za to dziękuję.

Przed nami kolejna wyprawa. 8 lipca br. 800 młodych Dolnoślązaków wyjedzie do pracy na 80 cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Wołyniu i Podolu, skąd powrócą 18 lipca 2015.

Wyjazd młodzieży na Ukrainę wymaga szczególnego przygotowania i organizacji. Wiążą się z tym także koszty. Dlatego też zwracam się do Państwa z prośbą o dołączenie się do zbiórki symbolicznej złotówki. Podobnie jak w roku ubiegłym wpłaty można dokonywać do 15 maja na charytatywne konto akcji. Jest to konto Związku Sybiraków III Rzeczypospolitej Polskiej we Wrocławiu ul. Chrobrego 11/2A; KRS 0000228551:

30 1540 1030 2001 7760 0457 0001

Informacje na temat akcji, lista wpłacających, reportaże STUDIA WSCHÓD znajdują się na stronie internetowej www.studiowschod.pl

Mam nadzieję, że wszyscy spotykamy się na wrocławskim rynku 29 maja o godz. 14:00 na koncercie podsumowującym VI edycję akcji. Poczty sztandarowe do uroczystej defilady należy zgłaszać do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu do 15 maja na adres e-mailowy: j.jakubowska@kuratorium.wroclaw.pl

Informacji na temat wakacyjnego wyjazdu i przebiegu akcji udziela Pani Grażyna Orłowska-Sondej, redaktor TVP Wrocław, tel. 605-605-734, e-mail: orlowskasondej@gmail.com

Raz jeszcze dziękuję za dotychczasowe aktywne uczestnictwo i zapraszam do udziału w VI edycji akcji "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia".

Dolnośląski Kurator Oświaty
Beata Pawłowicz
1 procent