Strona główna

Witam na naszej stronie!

Witam na stronie Studia Wschód - programu telewizyjnego emitowanego w TVP Wrocław. Właśnie w Studiu Wschód zrodziła się nasza główna akcja: "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Realizujemy ją w ścisłej współpracy z Dolnośląskim Kuratoriom Oświaty.


Na tej stronie znajdą Państwo informacje związane z organizacją i przebiegiem Akcji. W tym programie organizowane są zbiórki darów dla Polaków na Kresach, zbiórka zniczy na kresowe groby, podejmowane są inicjatywy związane z remontem ważnych dla polskiej kultury obiektów. Ale nasz główny cel, to przybliżanie dolnośląskim Kresowiakom ich stron rodzinnych. Filmy z kresowych wsi i miasteczek, które przyszło porzucić udając się w exodus na Zachód też znajdziecie na tej stronie. Zapraszam!
Grażyna Orłowska-Sondej


Apel DKO w sprawie zbiórki zniczy na kresowe cmentarze

Akcja Znicze 2014

Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice.

Zbliża się 1 listopada - dzień pamięci o zmarłych. Wielu mieszkańców naszego regionu mogiły swoich bliskich pozostawiło na Kresach. Opuszczone i zaniedbane czekają na naszą pomoc i naszą pamięć. Dolnośląscy uczniowie w ramach akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA od 5 lat porządkują kresowe nekropolie, a w październiku zbierają znicze i wraz z ekipą TVP Wrocław zawożą je na Ukrainę i Wileńszczyznę.

Podobnie jak w latach ubiegłych zwracam się do Uczniów, ich Rodziców oraz Dyrektorów i Nauczycieli dolnośląskich szkół o podarowanie symbolicznej lampki. Zapłoną one na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie i Łyczakowie we Lwowie, ale również na wszystkich 54 polskich cmentarzach na Ukrainie, które tego lata remontowane były przez młodych wolontariuszy z Dolnego Śląska. Na niektórych mogiłach nikt od wyjazdu Polaków nie zapalił nigdy nawet jednej lampki. Znicze można dostarczać do 30 października 2014 r.

MIEJSCA ZBIÓRKI ZNICZY:
 • we WROCŁAWIU - Hol Główny Telewizji Wrocław, ul. Karkonoska 8;
 • w JELENIEJ GÓRZE - Szkoła Podstawowa Nr 2, ul. Armii Krajowej 8,
  tel. 75 752-33-76, (osoba odpowiedzialna - Pan Waldemar Urbaniak - kierownik Oddziału Kuratorium Oświaty w Jeleniej Górze);
 • w LEGNICY - Oddział Kuratorium Oświaty, ul. F. Skarbka 3,
  tel. 76 856-08-00 wew. 401, (osoba odpowiedzialna - Pani Elżbieta Knychalska - kierownik Oddziału);
 • w WAŁBRZYCHU - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 28 im. Jana Pawła II, Aleja Wyzwolenia 43,
  tel. 74 842-36-92, (osoba odpowiedzialna - Pan Mariusz Kałwak - kierownik Oddziału Kuratorium Oświaty w Wałbrzychu).
Dodatkowych informacji udziela koordynatorka akcji Pani Grażyna Orłowska-Sondej - redaktor TVP Oddział Wrocław, tel. 605-605-734.

Bardzo serdecznie Państwu dziękuję.
Dolnośląski Kurator Oświaty
Beata PawłowiczV edycja akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA - już za nami

Akcja 2014

W tym roku było trudniej niż kiedykolwiek. Do wyjazdu na kresowe cmentarze przygotowywało się od jesieni ponad tysiąc dwustu uczniów z Dolnego Śląska. Wydarzenia na Ukrainie spowodowały, że do końca nie było wiadomo, czy nasz patriotyczny konwój wyruszy w lipcu na Kresy, a młodym wolontariuszom zdołamy zapewnić bezpieczeństwo. Nasza telewizyjna ekipa reporterska, przygotowująca program STUDIO WSCHÓD, przez pół roku monitorowała sytuację na Ukrainie. Byliśmy z kamerą 5 razy na Kijowskim Majdanie, obserwowaliśmy uważnie wydarzenia na granicy z Rosją. Kiedy w czerwcu w Kuratorium Oświaty zapadła decyzja, że jednak jedziemy - grupa wolontariuszy stopniała do 500 osób. To była dobra decyzja! W tym trudnym dla Ukrainy czasie nie tylko ratowaliśmy polskie zaniedbane nekropolie - ale zwyczajnie, jak w piosence - podawaliśmy rękę Ukrainie. A mieszkańcy tej ziemi wdzięczni za to, co Polska już zrobiła, przyjęli naszą młodzież jak nigdy dotąd. Takiej pomocy i serdeczności, zarówno ze strony władz lokalnych jak i zwykłych Ukraińców, nie zaznaliśmy w poprzednich latach. Nasi młodzi wolontariusze musieli podczas tych wakacji pracować ze zdwojoną siłą. Prawie każda grupa miała pod opieką 2 cmentarze, a studenci z Wrocławia, kierowani przez radnego z Sycowa Mieczysława Troskę, spędzili na Kresach ponad 2 tygodnie, pracując w Jampolu, Stojańcach i Nadwórnej.

Niezwykłym przeżyciem dla organizatorów i uczestników akcji było otwarcie odbudowanego cmentarza Legionistów w Rokitnie na Wołyniu. Nekropolia ta odtwarzana mozolnie od 3 lat przez Strzelców z Trzebnicy, wspomaganych przez pracowników starostwa w Trzebnicy i uczniów z Milicza, jest wyjątkowym pomnikiem chwały polskich żołnierzy i przykładem, że to najmłodsi Polacy zadbali o to, by pamięć o tych bohaterach ocalić od zapomnienia. Ekipa reporterska z panią Kurator Oświaty Beatą Pawłowicz na pokładzie dotarła do 48 cmentarzy, pokonując ponad 10 tysięcy kilometrów.

Nasza akcja uczy młodych ludzi patriotyzmu, pozwala poznawać dzieje naszego narodu, a także losy kresowych rodzin, do których ci młodzi często przynależą. Bardzo często wyręcza państwo polskie w obowiązku dbania o nasze narodowe dziedzictwo.

Jesteśmy wdzięczni:
 • Panu Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za honorowy patronat, który dodał splendoru naszej akcji, szczególnie za granicą
 • Panu Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego za pomoc w sfinansowaniu większości autobusów przewożących młodzież na Kresy
 • Panu Prezydentowi Wrocławia za finansowe wsparcie akcji
 • Ordynariuszowi Archidiecezji Wrocławskiej, Ordynariuszom Diecezji Świdnickiej i Legnickiej oraz Proboszczom dolnośląskich parafii za pomoc w organizacji kwest, które zasiliły konto akcji
 • Związkowi Sybiraków III Rzeczpospolitej Polskiej za czuwanie nad finansami całego projektu
 • Burmistrzom, Wójtom i Starostom dolnośląskich gmin za wsparcie i udział w akcji
 • Wolontariuszom - Nauczycielom i Uczniom, którzy wykonali w tym roku na Kresach wielkie dzieło: uporządkowali 54 cmentarze i nawiązali przyjacielskie kontakty z ukraińskimi sąsiadami
Grażyna Orłowska-Sondej TVP Wrocław
Koordynatorka akcji

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)Uwaga!!! Wpłaty związane z akcją
"Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia"
prosimy kierować na konto:
30 1540 1030 2001 7760 0457 0001