Strona główna

Witam na naszej stronie!

Witam na stronie Studia Wschód - programu telewizyjnego emitowanego w TVP Wrocław. Właśnie w Studiu Wschód zrodziła się nasza główna akcja: "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Realizujemy ją w ścisłej współpracy z Dolnośląskim Kuratoriom Oświaty.


Na tej stronie znajdą Państwo informacje związane z organizacją i przebiegiem Akcji. W tym programie organizowane są zbiórki darów dla Polaków na Kresach, zbiórka zniczy na kresowe groby, podejmowane są inicjatywy związane z remontem ważnych dla polskiej kultury obiektów. Ale nasz główny cel, to przybliżanie dolnośląskim Kresowiakom ich stron rodzinnych. Filmy z kresowych wsi i miasteczek, które przyszło porzucić udając się w exodus na Zachód też znajdziecie na tej stronie. Zapraszam!
Grażyna Orłowska-Sondej


Prośba o świąteczne dary


Na Kresach Wschodnich żyje wielu naszych Rodaków, tysiące polskich dzieci, które w czasie Świąt Bożego Narodzenia czekają na prezent z Ojczyzny. To najważniejsza chwila w roku, kiedy łączą się ludzie, których rozdzieliła historia. Kuratorium Oświaty wraz z Telewizją Wrocław od kilkunastu lat organizuje zbiórkę świątecznych darów dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Zwracamy się po raz kolejny - PODARUJCIE PACZKĘ NA KRESY. Będzie to nie tylko świąteczny upominek, ale również wyraz pamięci o tych, którzy nie z własnego wyboru muszą żyć na obcej ziemi. Zebrane upominki trafią do polskich wsi, szkół i parafii na Ukrainie i Wileńszczyźnie - wszędzie tam, gdzie biją stęsknione polskie serca. Zwracamy się do dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i ich rodziców, ale także samorządowców i Kresowian o pomoc w zbiórce darów. Potrzebne będą słodycze, kawa, herbata, konserwy, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości, a na Wileńszczyznę także wyprawki szkolne i zabawki.
Przekazywanie paczek do 18 grudnia:
1. TVP Wrocław, ul. Karkonoska 8
2. Jelenia Góra - Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Armii Krajowej 8
3. Legnica - ul. F. Skarbka 3
4. Wałbrzych - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. Jana Pawła II - al. Wyzwolenia 45

Beata Pawłowicz
DOLNOŚLĄSKI KURATOR OŚWIATY

Grażyna Orłowska-Sondej
Koordynatorka akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

KONWÓJ PATRIOTYCZNY 2015


Wielkie pospolite ruszenie na KRESACH - 800 wolontariuszy porządkowało polskie cmentarze na Ukrainie od 8 do 19 lipca 2015 r.

Wielki patriotyczny konwój żegnany przez władze województwa dolnośląskiego wyruszył na Ukrainę 8 lipca. Do uczniów i studentów dołączyli ich nauczyciele, rodzice i działacze towarzystw kresowych, wójtowie i burmistrzowie. Prowadzony przez motocyklistów z Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego, podążał na rodzinną ziemię miliona Dolnoślązaków. 70 lat temu przybyli oni z Kresów na Zachód do nieznanych wsi i miasteczek. Chociaż przez te lata zdążyli się już zadomowić - to jednak nigdy nie zapomnieli o swojej małej ojczyźnie. Za wschodnią granicą pozostały ich chaty, świątynie, a przede wszystkim mogiły najbliższych - dziś opuszczone i zdewastowane. Uczestnicy akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA każdego roku odsłaniają i wyrywają z zarośli kolejne polskie groby na Kresach, z wielkim wzruszeniem również mogiły swoich przodków.

W tym roku porządkowali 86 cmentarzy. Udało się odnaleźć na pomnikach prawie 100 tysięcy polskich nazwisk. Wkrótce spis tych nagrobnych inskrypcji pojawi się na naszej stronie internetowej. Ułatwi to Kresowianom rozsianym po całym świecie odnalezienie mogił swoich bliskich.

Grażyna Orłowska-Sondej

Podziękowanie

(...) Chciałbym z całego serca podziękować Pani za to co Pani robi! Jest to piękna inicjatywa, która wzmacnia nasz patriotyzm oraz pozwala nam poznać, jak żyje się innym w tak ciężkim czasie jakim jest wojna. Ten wyjazd miał bardzo duży wpływ nie tylko na mój patriotyzm i osiągnięcie wewnętrznego spokoju, ale również wpływ na moją świadomość, jak straszna jest wojna. Pomimo że rejon, w którym byliśmy, jest z dala od linii frontu, a ludzie starają się żyć normalnie, to drobne szczegóły ukazują, jak jest naprawdę: częste pogrzeby, ludzie w mundurach na ulicy, żołnierze wchodzący do "marszrutki" z torbą podróżną, czy też zbiórki w sklepach dla wojska oraz prowizoryczna skrzynka pocztowa na listy dla żołnierzy. Pomimo że mój ostatni raz na Ukrainie (rok 2013) był rokiem spokojnym dla Ukrainy i dla mnie jako wolontariusza, to bardziej jestem dumny z tegorocznego wyjazdu, gdy Ci ludzie, którzy przychodzili na cmentarz, widzieli nasze wsparcie, że pomimo wojny Polacy wciąż starają się pomagać, przyjeżdżają i pamiętają o Ukrainie. Ten czas spędzony na Ukrainie nie był tylko chwilą odpoczynku, pracy, wycieczek ale czasem, w którym człowiek kształtuje samego siebie na podobieństwo tytana. Praca na cmentarzach nie wydawała się ciężka, gdy zrozumiało się ideę tej akcji. Praca nawet w ciężkich warunkach nie była zwykłą pracą ale służbą Polsce, Polakom, tym którzy wcześniej służyli dobru Polski. Wyjazd na tę akcję jest możliwością, powiem kolokwialnie, spłacenia długu tym którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. Widok tak potężnej i silnej Ukrainy był bardzo inspirujący dla mojej twórczości. Chciałbym jeszcze raz Z CAŁEGO SERCA PODZIĘKOWAĆ za możliwość uczestniczenia w tak wspaniałej sprawie oraz podziękować za znalezienie tak wspaniałej grupy jak grupa z Kamionki Strumiłowej. To jest jedynie podziękowanie dla Pani, a nie sprawozdanie z wyjazdu. Bardzo brakowało mi Ukrainy przez ten rok, w którym nie uczestniczyłem w akcji. Jeszcze raz Dziękuję!

Pozdrawiam
Jakub Karol Pawlicki

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)


Już pracujemy!Uwaga!!! Wpłaty związane z akcją
"Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia"
prosimy kierować na konto Fundacji STUDIA WSCHÓD:
40 1540 1030 2103 7457 2565 0001
KRS: 0000570948