Strona główna

Witam na naszej stronie!

Witam na stronie Studia Wschód - programu telewizyjnego emitowanego w TVP Wrocław. Właśnie w Studiu Wschód zrodziła się nasza główna akcja: "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Realizujemy ją w ścisłej współpracy z Dolnośląskim Kuratoriom Oświaty.


Na tej stronie znajdą Państwo informacje związane z organizacją i przebiegiem Akcji. W tym programie organizowane są zbiórki darów dla Polaków na Kresach, zbiórka zniczy na kresowe groby, podejmowane są inicjatywy związane z remontem ważnych dla polskiej kultury obiektów. Ale nasz główny cel, to przybliżanie dolnośląskim Kresowiakom ich stron rodzinnych. Filmy z kresowych wsi i miasteczek, które przyszło porzucić udając się w exodus na Zachód też znajdziecie na tej stronie. Zapraszam!
Grażyna Orłowska-Sondej


Zbiórka zniczy na kresowe cmentarze


Zbliża się 1 listopada - dzień pamięci o zmarłych. Wielu mieszkańców naszego regionu mogiły swoich bliskich pozostawiło na Kresach. Opuszczone i zaniedbane czekają na naszą pamięć. Dolnośląscy uczniowie w ramach akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA od 7 lat porządkują kresowe nekropolie, a w październiku zbierają znicze i wraz z ekipą TVP Wrocław zawożą je na Ukrainę i Wileńszczyznę.

Podobnie jak w latach ubiegłych zwracamy się do uczniów, ich rodziców i nauczycieli o podarowanie symbolicznej lampki. Zapłoną one na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie oraz Łyczakowie i Cmentarzu Janowskim we Lwowie, ale również na polskich cmentarzach na Ukrainie, które tego lata remontowane były przez młodych wolontariuszy z Dolnego Śląska. Na niektórych mogiłach nikt od wyjazdu Polaków nie zapalił nigdy nawet jednej lampki.

Znicze można dostarczyć do 30 października 2016 r. do:

  • Siedziby Telewizji Wrocław (ul. Karkonoska 8),
  • Oddziału Kuratorium w Legnicy (ul. F. Skarbka 3),
  • Oddziału Kuratorium w Jeleniej Górze (ul. Piłsudskiego 12),
  • Oddziału Kuratorium w Wałbrzychu (Aleja Wyzwolenia 22-24).
(Prosimy o znicze w kolorach białych i czerwonych, koniecznie zapakowane w kartonach, co ułatwi ich transport.)

Dodatkowych informacji udziela koordynatorka akcji: Grażyna Orłowska-Sondej
tel. 605 605 734.MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA - UKRAINA 2016


Już po raz siódmy uczniowie dolnośląskich szkół wraz z opiekunami wyjeżdżają na Kresy, aby porządkować zapomniane, polskie nekropolie. Akcja TVP Wrocław i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, nadzorowana przez Fundację Studio Wschód zdobywa coraz więcej zwolenników. Podczas tegorocznych wakacji 1000 młodych wolontariuszy pracować będzie na 109 cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Podolu i Wołyniu. Niektóre grupy będą kontynuować dzieło rozpoczęte już w poprzednich latach. Są nekropolie rozległe i bardzo zniszczone, którym trzeba poświęcić więcej starań. Od początku trwania akcji uratowaliśmy i udokumentowaliśmy 100 tysięcy polskich mogił na 132 kresowych cmentarzach. Wykaz tych grobów dostępny jest na stronie internetowej. Dzieciaki ratują polskie dziedzictwo, które niszczeje poza granicami naszej ojczyzny. Oprócz porządkowania nekropolii uczniowie pomagają naszym Rodakom, żyjącym na obczyźnie, odnajdują chaty swoich dziadów i mogiły pradziadów, nawiązują przyjacielskie kontakty z ukraińskimi rówieśnikami, poznają ich kulturę i warunki życia, a ich opiekunowie są często inicjatorami podpisywanych umów partnerskich między ukraińskimi i polskimi gminami. Dla wszystkich uczestników jest to niezwykła i zapadająca w pamięć lekcja historii. W przygotowaniach do wyjazdu bierze udział ponad 200 tysięcy młodych ludzi z Dolnego Śląska. Zbierają oni znicze, dary, a także symboliczne złotówki, które stanowią pokaźną część budżetu tego projektu. Wiele razy młodzi Dolnoślązacy fundowali tablice pamiątkowe, a nawet tak jak w Nowej Uszycy, Rokitnie na Wołyniu i Hanaczowie prawdziwe pomniki ku czci tragicznie zmarłych Polaków. Dzieciaki przywożą również z Polski tabliczki na swoje rodzinne groby. Są pierwszym pokoleniem, które bez uprzedzeń odwiedza miejsca związane z rodzinną historią. Do naszej akcji dołączyła już Straż Pożarna z Dolnego Śląska - zawodowa i ochotnicza, Międzynarodowy Rajd Katyński, Strzelcy z Sycowa i Trzebnicy, wolontariusze z Krakowa, ziemi opolskiej i ziemi lubuskiej. Wraz z dolnośląskimi uczniami na Ukrainę wyjadą nasi młodzi Rodacy z Litwy, Białorusi i Szkocji. Kilkanaście dni temu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął honorowym patronatem akcję MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.


(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)VII edycja Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA
Przygotowania młodzieży do wyjazdu na Ukrainę 2-12 lipca 2016 r.


Uwaga!!! Wpłaty związane z akcją
"Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia"
prosimy kierować na konto Fundacji STUDIA WSCHÓD:
40 1540 1030 2103 7457 2565 0001
KRS: 0000570948