Strona główna

Witam na naszej stronie!

Witam na stronie Studia Wschód - programu telewizyjnego emitowanego w TVP Wrocław. Właśnie w Studiu Wschód zrodziła się nasza główna akcja: "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Realizujemy ją w ścisłej współpracy z Dolnośląskim Kuratoriom Oświaty.


Na tej stronie znajdą Państwo informacje związane z organizacją i przebiegiem Akcji. W tym programie organizowane są zbiórki darów dla Polaków na Kresach, zbiórka zniczy na kresowe groby, podejmowane są inicjatywy związane z remontem ważnych dla polskiej kultury obiektów. Ale nasz główny cel, to przybliżanie dolnośląskim Kresowiakom ich stron rodzinnych. Filmy z kresowych wsi i miasteczek, które przyszło porzucić udając się w exodus na Zachód też znajdziecie na tej stronie. Zapraszam!
Grażyna Orłowska-SondejAkcja MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA 2015 rozpoczęta

Podczas koncertu w Sycowie, który odbył się 7 lutego 2015 r., tradycyjnie została ogłoszona kolejna, VI edycja Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.Apel Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice

Już szósty rok organizujemy wspólnie z TVP Wrocław akcję ratowania polskich cmentarzy niszczejących za wschodnią granicą - MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Dla uczniów dolnośląskich szkół jest to wielka lekcja patriotyzmu, okazja do poznania historii swoich rodzin, ale również historii naszego narodu. W ubiegłym roku, mimo trudnej sytuacji politycznej na Ukrainie 500 wolontariuszy pracowało podczas wakacji przy porządkowaniu kresowych nekropolii, ponad 150 tysięcy młodych ludzi przekazało na ten cel jedną symboliczną złotówkę. Serdeczne wszystkim Państwu za to dziękuję.

Przed nami kolejna wyprawa. 8 lipca br. 800 młodych Dolnoślązaków wyjedzie do pracy na 80 cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Wołyniu i Podolu, skąd powrócą 18 lipca 2015.

Wyjazd młodzieży na Ukrainę wymaga szczególnego przygotowania i organizacji. Wiążą się z tym także koszty. Dlatego też zwracam się do Państwa z prośbą o dołączenie się do zbiórki symbolicznej złotówki. Podobnie jak w roku ubiegłym wpłaty można dokonywać do 15 maja na charytatywne konto akcji. Jest to konto Związku Sybiraków III Rzeczypospolitej Polskiej we Wrocławiu ul. Chrobrego 11/2A; KRS 0000228551:

30 1540 1030 2001 7760 0457 0001

Informacje na temat akcji, lista wpłacających, reportaże STUDIA WSCHÓD znajdują się na stronie internetowej www.studiowschod.pl

Mam nadzieję, że wszyscy spotykamy się na wrocławskim rynku 29 maja o godz. 14:00 na koncercie podsumowującym VI edycję akcji. Poczty sztandarowe do uroczystej defilady należy zgłaszać do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu do 15 maja na adres e-mailowy: j.jakubowska@kuratorium.wroclaw.pl

Informacji na temat wakacyjnego wyjazdu i przebiegu akcji udziela Pani Grażyna Orłowska-Sondej, redaktor TVP Wrocław, tel. 605-605-734, e-mail: orlowskasondej@gmail.com

Raz jeszcze dziękuję za dotychczasowe aktywne uczestnictwo i zapraszam do udziału w VI edycji akcji "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia".

Dolnośląski Kurator Oświaty
Beata Pawłowicz
1 procent