Strona główna

Witam na naszej stronie!

Witam na stronie Studia Wschód - programu telewizyjnego emitowanego w TVP Wrocław. Właśnie w Studiu Wschód zrodziła się nasza główna akcja: "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Realizujemy ją w ścisłej współpracy z Dolnośląskim Kuratoriom Oświaty.


Na tej stronie znajdą Państwo informacje związane z organizacją i przebiegiem Akcji. W tym programie organizowane są zbiórki darów dla Polaków na Kresach, zbiórka zniczy na kresowe groby, podejmowane są inicjatywy związane z remontem ważnych dla polskiej kultury obiektów. Ale nasz główny cel, to przybliżanie dolnośląskim Kresowiakom ich stron rodzinnych. Filmy z kresowych wsi i miasteczek, które przyszło porzucić udając się w exodus na Zachód też znajdziecie na tej stronie. Zapraszam!
Grażyna Orłowska-Sondej


Zapraszamy na
WIELKI KONCERT KRESOWY WROCŁAW 2016

pod patronatem
JEGO EMINENCJI KARDYNAŁA HENRYKA GULBINOWICZA
PREZYDENTA WROCŁAWIA
TELEWIZJI WROCŁAWSKIEJ
KURATORIUM OŚWIATY WE WROCŁAWIU


Podsumujemy przygotowania do VII edycji akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. W dniach 20-21 maja 2016 roku we Wrocławiu odbędzie się wielkie patriotyczne spotkanie uczniów dolnośląskich szkół, ich nauczycieli, rodziców, samorządowców - wszystkich ludzi dobrej woli, którzy od siedmiu lat pomagają ratować polskie nekropolie - nasze narodowe dziedzictwo niszczejące za wschodnią granicą. Podczas uroczystości podsumujemy złotówki zebrane przez młodzież podczas tegorocznej akcji. Zameldujemy gotowość do lipcowego wyjazdu na Ukrainę, w którym weźmie udział około 1000 wolontariuszy. Na wrocławski Rynek 20 maja przyjadą poczty sztandarowe z różnych szkół Dolnego Śląska, aby zaświadczyć o swoim przywiązaniu do polskiej historii i tradycji. Będą również goście z Kresów, nasi Rodacy stęsknieni za ojczyzną.

Piątek, 20 maja 2016

- Dwór Polski - spotkanie samorządowców z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego - podziękowania - godz. 13:00.

- Rynek we Wrocławiu - parada pocztów sztandarowych dolnośląskich szkół - godz. 14:00; powitanie uczestników koncertu przez Prezydenta Wrocławia i Kardynała Henryka Gulbinowicza - godz. 14:20.

Wystąpią:
  • Zespół Tańca Ludowego UMCS z Lublina - pieśni patriotyczne
  • Zespół Pieśni i Tańca PODOLSKI KWIAT z Koziatyna (Ukraina)
  • Maciej Wróblewski - pieśni patriotyczne
  • GŁOS DUSZY - chór z Mińska (Białoruś)
  • Zespół Tańca Ludowego BARWINOK z Winnicy (Ukraina)
Sobota, 21 maja 2016

- Wrocławski Rynek godz. 15:00

Wystąpią:
  • Zespół Pieśni i Tańca PODOLSKI KWIAT z Koziatyna (Ukraina)
  • Maciej Wróblewski - pieśni patriotyczne
  • Zespół Tańca Ludowego UMCS - tańce narodowe
  • GŁOS DUSZY - chór z Mińska (Białoruś) - pieśni patriotyczne
  • Zespół Tańca Ludowego BARWINOK z Winnicy (Ukraina)VII edycja Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

Przygotowania młodzieży do wyjazdu na Ukrainę 2-12 lipca 2016 r.
W Ośrodku Telewizji Polskiej we Wrocławiu odbyło się spotkanie opiekunów grup wyjeżdżających 2 lipca na Ukrainę w ramach Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. W tym roku do naszego projektu włączyły się kolejne szkoły: I Liceum Ogólnokształcące ze Świdnicy, I Liceum Ogólnokształcące oraz Społeczne Gimnazjum Ad Astra w Miliczu, Gimnazjum we Wróblińcu gm. Milicz, Szkoła Podstawowa w Witoszycach gm. Góra, Gimnazjum nr 1 w Oławie, Zespół Szkół Rolniczych w Bożkowie, Szkoła Podstawowa nr 2 we Wschowie, Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku, Zespół Szkół w Ludowie Polskim gm. Strzelin, Zespół Szkół w Mirsku, Gimnazjum nr 24 we Wrocławiu, Gimnazjum w Siedlcu gm. Długołęka, harcerze z Legnicy, Strzelcy z Sycowa. W tym roku na Kresy wybiera się ok. 1000 wolontariuszy, którzy będą porządkować ponad 100 zaniedbanych polskich nekropolii.

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)


Uwaga!!! Wpłaty związane z akcją
"Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia"
prosimy kierować na konto Fundacji STUDIA WSCHÓD:
40 1540 1030 2103 7457 2565 0001
KRS: 0000570948