Strona główna

Witam na naszej stronie!

Witam na stronie Studia Wschód - programu telewizyjnego emitowanego w TVP Wrocław. Właśnie w Studiu Wschód zrodziła się nasza główna akcja: "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Realizujemy ją w ścisłej współpracy z Dolnośląskim Kuratoriom Oświaty.


Na tej stronie znajdą Państwo informacje związane z organizacją i przebiegiem Akcji. W tym programie organizowane są zbiórki darów dla Polaków na Kresach, zbiórka zniczy na kresowe groby, podejmowane są inicjatywy związane z remontem ważnych dla polskiej kultury obiektów. Ale nasz główny cel, to przybliżanie dolnośląskim Kresowiakom ich stron rodzinnych. Filmy z kresowych wsi i miasteczek, które przyszło porzucić udając się w exodus na Zachód też znajdziecie na tej stronie. Zapraszam!
Grażyna Orłowska-Sondej


AKCJA 2014 - 5 lipca - wyjazd na Ukrainę

W tym roku na Ukrainę w ramach akcji MOGIŁĘ PRADZIDA OCAL OD ZAPOMNIENIA wyjechało ponad 500 wolontariuszy - to uczniowie dolnośląskich szkół, ich opiekunowie, studenci wrocławskich uczelni. Będą porządkować 54 cmentarze położone w okolicach Lwowa, Tarnopola, na Pokuciu, Podolu i w Wołyniu. Wspomagają nas strażacy z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej z Wrocławia, Międzynarodowy Rajd Katyński i Organizacja STRZELEC z Trzebnicy. W tym roku przeżyjemy niezwykłe wydarzenie - 12 lipca w Rokitnie koło Sarn odbędzie się poświęcenie wyremontowanego w ramach akcji cmentarza Legionistów poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.

W tym roku projekt MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA realizowany jest pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisława Komorowskiego.
Poniżej fotorelacja z wyjazdu spod siedziby TVP Wrocław. Autor zdjęć: Adam Hiczuk.

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)V WIELKI KONCERT KRESOWY WE WROCŁAWIU


Już po raz piąty do Wrocławia zjechali uczniowie dolnośląskich szkół wraz ze swoimi nauczycielami, aby uczestniczyć w Wielkim Koncercie Kresowym, podczas którego podsumowano kolejną edycję telewizyjnej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. W okolicach Hali Stulecia odbyła się parada 200 pocztów sztandarowych, które zaświadczały swoja obecnością, że wrocławscy i dolnośląscy uczniowie włączyli się również w tym roku w dzieło ratowania polskich nekropolii na Kresach. Uczestników tego patriotycznego święta powitała wiceprezydent Wrocławia - Anna Szarycz. Zanim zabrzmiały patriotyczne i kresowe pieśni w wykonaniu ulubionych zespołów zza wschodniej granicy, zebrali się dolnośląscy samorządowcy, którym marszałek województwa Cezary Przybylski i wicekurator Danuta Leśniewska podziękowali za wsparcie akcji ratowania polskich nekropolii na Ukrainie. Tam gdzie wójtowie i burmistrzowie współpracują ze swoimi szkołami bez trudu można zebrać wiele symbolicznych złotówek i przygotować grupę wolontariuszy, którzy wyjadą do pracy przy porządkowaniu zaniedbanych polskich cmentarzy.

Największą kwotę - 7 869 zł zebrało gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej, drugie miejsce zajął Zespół Szkół w Borowie z kwotą 6 928 zł 74 grosze. Włączenie się do tegorocznej akcji porządkowania kresowych cmentarzy zadeklarowalii motocykliści z Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego.

O bohaterskich i tragicznych chwilach w naszej narodowej historii śpiewali soliści z Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie. Zespół ten od początku gra razem z nami a ich patriotyczne pieśni wpisują się znakomicie w atmosferę, która towarzyszy tym koncertom. Dla zgromadzonej w Hali Stulecia publiczności zagrali, zaśpiewali i zatańczyli młodzi patrioci z zespołu PODOLSKI KWIAT z Koziatyna, entuzjastycznie przyjmowani w stolicy Dolnego Śląska już po raz czwarty i najmłodsi mieszkańcy Mołodeczna na Białorusi - członkowie zespołu BIAŁE SKRZYDŁA. Po raz pierwszy przyjechała do Wrocławia KAPELA WILEŃSKA. Przywiozła pozdrowienia od mieszkańców ukochanego przez wielu Dolnoślązaków Wilna.

Specjalnymi gośćmi koncertu byli bohaterowie Kijowskiego Majdanu - wśród nich Andrzej Gabrow - zastępca szefa obrony Majdanu - Polak rodem z Szaróweczki, Aleksander Tretiakow - Pierwszy Sotnik Majdanu i Michał Dudar - grekokatolicki ksiądz z Łoszowa koło Doliny, który w czasie najtragiczniejszych dni w Kijowie udzielał ostatniego namaszczenia ofiarom wrogów Majdanu. Podziękowali oni mieszkańcom Wrocławia i wszystkim Polakom za pomoc, za wsparcie i przyjaźń w tych najtrudniejszych dla Ukrainy miesiącach.

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA (2014)
V edycja akcji ratowania polskich cmentarzy na UkrainieJuż po raz piaty na początku lipca bieżącego roku uczniowie dolnośląskich szkół wyjadą na Ukrainę, aby ratować polskie nekropolie, które niszczeją za naszą wschodnia granicą. Jest to akcja zainicjowana przez Ośrodek Telewizji Polskiej we Wrocławiu, prowadzona wspólnie z Kuratorium Oświaty. W tym roku projekt MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA będzie realizowany w dwóch płaszczyznach. Młodzież nie tylko zajmie się porządkowaniem mogił pradziadów, ale również będzie niosła pomoc sąsiadom pradziadów - Ukraińcom, którzy w ostatnich miesiącach przeżywają prawdziwy dramat. Młodzi Polacy, którzy już wielokrotnie gościli w ukraińskich domach, w czasie swojego pobytu na Kresach przekażą dary dla swoich przyjaciół zza wschodniej granicy.

W dolnośląskich szkołach rozpoczęła się już zbiórka symbolicznych złotówek, które zasilą konto akcji i zostaną przeznaczone na pobyt młodych wolontariuszy na Kresach w dniach od 5 do 15 lipca 2014 roku. Jak co roku liczymy na ofiarność młodzieży i wsparcie ze strony nauczycieli, rodziców i samorządowców. Złotówki zbieramy do 10 maja. Wyniki wielkiej dolnośląskiej kwesty ogłosimy 16 maja 2014 roku o godz. 14:00 na wrocławskim rynku podczas dorocznego Koncertu Kresowego. Czekamy na zgłoszenia szkolnych pocztów sztandarowych, które wezmą udział w patriotycznej paradzie.
Grażyna Orłowska-Sondej
Koordynatorka akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

Uwaga!!! Wpłaty związane z akcją
"Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia"
prosimy kierować na konto:
30 1540 1030 2001 7760 0457 0001